נורית לאמעי: כותבי תוכן? אלו הטיפים לחיפוש בגוגל שאתם חייבים להכיר

כדי לייצר תוכן אנחנו צריכים מידע. בעבר, ילדים, היו הולכים לספרייה. אולם כיום, כל המידע בעולם זמין לנו בלחיצת כפתור, על ידי חיפוש בגוגל. המידע בגוגל הוא בלתי נידלה. הבעיה היא רק להגיע אליו: כיצד ננסח את השאלה שלנו לגוגל? להלן שלושה טיפים לאיתור מידע בגוגל, שערכה סא״ל נורית לאמעי.

המילה הראשונה קובעת

לפי נורית לאמעי, כאשר מחפשים משהו בגוגל, תוצאות החיפוש מושפעות יותר מן המילה הראשונה בחיפוש מזו שלאחריה, וכן הלאה. למשל, אם רוצים מסעדת בשרים טובה בחיפה, אפשר לחפש ״מסעדת בשרים בחיפה״. אבל אם מה שחשוב זה המיקום ולא סוג המסעדה, עדיף לחפש ״חיפה מסעדת בשרים״. כמו כן, למרות שהמילה הראשונה קובעת, גוגל מבין גם משפטים שלמים, מה שמכונה בעגה מקצועית ״ביטויי זנב ארוך״: לכן ניתן לנסח גם שאלות מורכבות לגוגל, ולא פעם התוצאה הראשונה תיתן מענה מתאים ל״שאלה״ שחיפשנו״.

שימוש במירכאות

לפי סא״ל (במיל׳) נורית לאמעי, כאשר נעשה שימוש במירכאות בשורת החיפוש, החיפוש יהיה ממוקד יותר על הביטוי במירכאות: המירכאות מחברות את המילים יחדיו, במקום לספק רלוונטיות לכל מילה בנפרד: בעצם השימוש במירכאות מצמצם תוצאות בלתי רלוונטיות ומדייק את החיפוש שלנו (למשל: לחפש פלאפל ג׳ינה אל מול ״פלאפל ג׳ינה״. באופציה השנייה נקבל רק פלאפל ג׳ינה המקורי, ופחות פלאפליות שהשקיעו (משום מה) בקידום אתרים.

סימנים שימושיים בשורת החיפוש

לפי נורית לאמעי, הסימנים פלוס ומינוס מסייעים למיקוד החיפושים בגוגל: הסימן ״מינוס״ (-) בצמוד למילה, משמיט מילות מפתח בלתי רצויות מן החיפוש. למשל: נניח ואנו רוצים גלידרייה, אבל להחריג את כל הגלידריות בראשון לציון, נחפש ״גלידרייה״ – ראשון לציון.

לשים לב שהביטוי ״גלידרייה״ מוקף מירכאות. כמו כן, לשים רווח לאחר הביטוי ״גלידרייה״, אבל אין רווח בין הסימן (-) לראשון לציון.

בדומה לכך, הסימן ״פלוס״ (+) בצמוד למילה, מכריח את גוגל להביא תוצאות חיפוש הכוללות את המילה. למשל: מחפש אך ורק עמודי ביקורות על מסעדה סינית בשם ״הסיני המגניב״ מחפשים: ״הסיני המגניב״ + ביקורת. בנוסף, קיימת אפשרות של חיפוש שני ביטויים חלופיים על ידי ״Or״.

  • הביטוי ״Or״ בין ביטויים סגורים במירכאות, מאפשר חיפוש של שני ביטויים דומים ולמצוא לפחות  חלופה אחת מביניהם. לדוגמה: ״ביבי״ Or ״בנימין נתניהו״. הסימן OR חייב להיות באותיות גדולות.

כמו כן, ניתן להשתמש בכוכבית, למצבים בהם אנו מחפשים משהו ואנחנו לא יודעים את המילה החסרה.

כתיבת תגובה